9 powodów, aby pokochać cyfrowe planowanie
Lubisz planować i na co dzień planujesz swoje życie osobiste i zawodowe, tworzysz listy zakupów czy listy zadań? Nadal to robisz w sposób tradycyjny, kupując raz na jakiś czas kalendarz papierowy, notatnik czy bullet journal? Posiadasz już tablet z możliwością pisania odręcznego lub chcesz taki kupić? Sprawdź dlaczego cyfrowe planowanie jest właśnie dla Ciebie.
Spójrz na moją listę 9 powodów, by pokochać planowanie cyfrowe i zacznij planować w ten sposób od zaraz.
- Nie musisz dźwigać ze sobą wszędzie ciężkiego kalendarza, notatniki elektroniczne typu reMarkable czy tablety obsługujące pisanie ręczne są zazwyczaj lżejsze od tradycyjnych kalendarzy w formacie A5 czy A4.
- Planery cyfrowe pomieszczą o wiele więcej informacji niż notatniki tradycyjne. W jednej aplikacji możesz mieć wszystko – kalendarz, notatnik, pamiętnik, zeszyt do nauki języka, listy zakupów, itp
- Planer cyfrowy możesz mieć zawsze ze sobą. Nawet jeśli nie zawsze zabierasz tableta, to dzięki usłudze synchronizacji, dostęp do notatek będziesz mieć również na telefonie czy komputerze.
- Korzystając z aplikacji Goodnotes lub innej podobnej możesz w nieskończoność dodawać nowe puste strony do swojego planera cyfrowego. Liczba stron nie ogranicza się więc do 200-300 jak w planerach tradycyjnych.
- Planowanie cyfrowe jest tańsze, szczególnie jeśli i tak jesteś już w posiadaniu tableta ze specjalnym pisakiem. Planer czy notatnik cyfrowy kupujesz raz i możesz go używać nieskończoną ilość razy. Po prostu duplikujesz plik i używasz go na nowo. Jeśli chcesz tak działać, wtedy sensowniej jest kupować planery niedatowane. Aplikacja do planowania to koszt około 50 zł (opłata jednorazowa), a są też aplikacje darmowe. Tak samo z dekorowaniem planera za pomocą washi tape czy naklejek. W internecie jest ich całe mnóstwo do pobrania zarówno płatnych jak i darmowych. Ich przewagą nad naklejkami papierowymi jest to, że możesz tą samą naklejkę użyć 100 razy. Nawet jeśli za nią zapłacisz to zrobisz to tylko raz.
- Łatwa edycja tego, co już jest napisane. Koniec skreślania przy pomyłkach czy zmianie planów. To co naprawdę kocham w planowaniu cyfrowym to to, że w łatwy sposób mogę usunąć to co już napisałam. Nie tylko usunąć, ale także zmienić kolor, podkreślić, dopisać, narysować prostą linię (z czym ewidentnie mam problem 🙂 ), przenieść na inną stronę. I nie muszę mieć do tego całego piórnika pisaków i przyborów papierniczych, wystarczy jedno piórko i aplikacja.
- W erze zdjęć cyfrowych robionych telefonem, gdy wywołuje się mniej zdjęć, do planera możesz jednym przyciskiem wstawić zdjęcie. W ten sposób upamiętnisz ważne dla Ciebie wydarzenie. Nie musisz już zdjęcia wywoływać/drukować i wklejać do bullet journala.
- Analogowy planer możesz zgubić, a co za tym idzie stracić wszystko, co w nim jest zapisane. Nawet jeśli zdarzy ci się zgubić tablet, to dzięki usłudze backupu i synchronizacji, które oferują aplikacje do robienia notatek – wszystkie twoje zapiski będą bezpieczne i nadal dostępne z telefonu czy komputera.
- I na koniec: nie korzystając z papieru, pomagasz środowisku 🙂
Jeśli czujesz zagubienie w temacie i nie wiesz do końca w jaki sposób zabrać się do cyfrowego planowania, zapraszam do kontaktu – podpowiem co i jak oraz pomogę rozpocząć.